Muzeji na prostem kot izziv
Alisa je bila v čudežni deželi, skupina z okvaro sluha pa v okviru svojih rednih sestajanj, v deželi kozolcev.
Dežela kozolcev je muzej kozolcev na prostem v bližini Šentruperta v dolini reke Mirne na Dolenjskem.
Muzej je namenjen ohranjanju in predstavitvi različnih tipov kozolcev, slovenske etnografske posebnosti povezane s spravilom sena in drugih kmetijskih pridelkov.
Da je muzej edinstvenost v svetovnem merilu in unikaten zaradi umestitve v prostoru pove dejstvo, ker je zasnovan brez ograje, omogoča prost prehod med okoljem in območjem muzeja. Cilj je bil ohranjanje dediščine in predstavitev izbranih kozolcev na prostem, ter prireditveni in kulturni prostor za domačine in turiste.
Muzej sestavljajo preneseni kozolci, ki so bili obnovljeni v skladu s konservatorskimi načeli. V parku je na površini 2,5 hektarjev postavljenih 19 kozolcev, različnih tipov, med katerimi je speljano 1 km sprehajalne poti. Najstarejši izmed postavljenih v parku je Lukatov toplar iz leta 1795, ki je tudi edini v muzeju pokrit s slamo. V muzeju je postavljenih šest značilnih tipov kozolcev : trije enojni in trije dvojni. V bližini parka stoji tudi Simončičev toplar, edini kozolec v Sloveniji s statusom kulturnega spomenika državnega pomena.
Banić Vesela