Lista tehničnih pripomočkov
Težko smo pričakovali Pravilnik o tehničnih pripomočkih, v zvezi s katerim nam je bilo v društvu pojasnjeno, da je za pridobitev le-teh potrebno potrdilo o vsaj 80% okvari sluha.
Na okrogli mizi (organiziralo jo je lokalno društvo) smo v zvezi s tem pravilnikom prejeli v vpogled tudi Listo tehničnih pripomočkov. Iz nje je razvidno, da je za pridobitev nekaterih tehničnih pripomočkov (mobilnika, tabličnega računalnika, računalnika…) pogoj 95% okvara sluha ter izkaznica o priznani pravici do uporabe slovenskega znakovnega jezika.
S strani vodstva društva je bilo rečeno, da so na predstavitvi tega pravilnika utemeljevali, naj bi ti pripomočki služili za komunikacijo oseb v znakovnem jeziku s pomočjo video prenosa podatkov. Torej naj bi bil pogoj za pridobitev le-teh komuniciranje v znakovnem jeziku. Lista TP pa je še bolj konkretna: potrebna je tudi izkaznica o priznani pravici do uporabe slovenskega znakovnega jezika.
Zdaj pa se sprašujemo:
Ali osebe s težko naglušnostjo v razponu 80 -95% po Fowlerju ne potrebujejo komunikacije, čeprav to ni znakovni jezik? Ali ne spadajo te osebe med tiste, ki se v vsakdanjem življenju zelo(!) težko sporazumevajo v običajnih slušnih okoljih? Ali je narobe, če komunicirajo s tipkanjem (in ne z znakovnim jezikom) – npr. preko mnogo socialnih omrežij? In ali ni medmrežje (računalnik) pomoč za pridobivanje mnogih (nujnih!) informacij, ki jih težko pridobijo s poslušanjem?
Tu bo potreben boj za spremembo te liste! Apeliram, da o tem govorite med sabo v društvih; apeliram na Svet za tehnične pripomočke in na Odbor naglušnih, da pozitivno vplivamo na spremembo te liste v tem smislu, da znakovni jezik in 95% okvara sluha nista pogoj za sofinanciranje mobilnikov in računalnikov.
Saj vemo, da je v ozadju denar, sveta vladar. Ampak čemu potem ZIMI?
J. Močnik, DGN Dolenjske in Bele Krajine