DOZIS - Društvo oseb z izgubo sluha Dolenjske in Bele krajine



Article Index

Verjetno se velikokrat vprašamo, zakaj zbolimo. Za naše stanje iščemo krivca vsepovsod, samo v nas samih nikoli. Nikakor ne moremo dojeti, da smo za vse, kar se dogaja okoli nas in v nas samih, odgovorni mi sami. Sliši se neverjetno a to so dognali veliko pametnejši od mene. Zdravje, za katero tako radi rečemo, da je naše največje bogastvo pa je v bistvu zadnji člen v verigi skrbi za lastno življenje.

Dokler sledite srcu
in intuiciji,
zaupate vase
in vam ni mar
za mnenje okolice,
bo vse v redu.
Zaupajte soku limone

Verjetno se velikokrat vprašamo, zakaj zbolimo. Za naše stanje iščemo krivca vsepovsod, samo v nas samih nikoli. Nikakor ne moremo dojeti, da smo za vse, kar se dogaja okoli nas in v nas samih, odgovorni mi sami. Sliši se neverjetno a to so dognali veliko pametnejši od mene. Zdravje, za katero tako radi rečemo, da je naše največje bogastvo pa je v bistvu zadnji člen v verigi skrbi za lastno življenje.
Dokler smo zdravi, polni življenjske energije nam ni kaj dosti mar, kaj se dogaja z našim organizmom – z našim življenjskim strojem. Polnimo se s hrano, ki se v želodcu meša v grozljivo kašo. Temu dodamo še alkohol in verjemite mi, da je človeško telo edino sposobno iz te neverjetne smrdljive zmesi potegniti zase tisto najboljše, da lahko preživimo. Ob tem nam niti na misel ne pride, da bi se vprašali:«Le kako mojemu prebavnemu mehanizmu to uspe?« Verjemite mi, da za noben denar nebi bil rad v tej predelovalnici. Naše telo pa nihče ne vpraša kako bo prebavilo vnesene sestavine. Le zakaj bi ga, saj je najbolj pomembno, da si napolnimo želodec z »dobrotami« in pozabimo na vse. No, tu in tam smo že slišali, da bi se bilo kdaj pa kdaj dobro »držati nazaj« , ker nam bo čez čas škodilo. Ampak, lepo vas prosim, le kdo bo mislil na tiste čase, ki bodo morda prišli ali pa tudi ne.
In običajno pridejo, skoraj zagotovo pridejo. V različnih oblikah: sladkorna bolezen, prebavne motnje, rane na želodcu in črevesju, hemeroidi, bolečine na raznih koncih telesa in kar je najhuje - rak. Postajamo prekomerno utrujeni, brezvoljni, tečni sebi in drugim. Naša prebava se začne upirati in telo nas začne opozarjati, da smo prekoračili vse meje. Pojavijo se bolezenski znaki, ki nam govorijo o tem, kako smo se zanemarjali.
Moja izkušnja se je vlekla dobrih 30 let. Nepravilna prehrana me je privedla do prekomerne kisline v želodcu in stalni zgagi. Med spanjem se mi je dogajalo, da mi je zaradi slabe zaklopke med požiralnikom in želodcem, kislina iz želodca prešla v sapnik. V takih primerih sem se budil sredi noči in se dušil v pekočih bolečinah v pljučih in kašljanju. Moji žepi so bili vedno napolnjeni s škatlicami sode bi-karbone ali pa tablet za zbijanje želodčne kisline. Vzrok so iskali tudi zdravniki z gastroskopijo. Ugotovitev je bila: nervoza. Dobil sem celo pomirjevala a vse skupaj ni pomagalo. Soda in tablete so bile zakon. O spremembi načina prehranjevanja niti pomislil nisem. Poleg kisline so bile tudi spremljajoče bolečine na levi strani pod rebri-slinavka. In tako iz leta v leto. Dokler nisem prišel v stik s TV oddajo »Zdravje drugače« v kateri sta o naravnem zdravljenju govorila Irma Bembič in Igor Ogorevc.

Naravna olja, slana voda, limonin sok. Tisti prvi dve zadevi sta mi bili nekako logični. A citronska kislina (pa čeprav naravna) na kislino v želodcu, lepo vas prosim. Le kdo bi temu verjel. Kislina na kislino-to je skregano z zdravo pametjo. Ta dva pa res ne vesta kaj govorita. Nazadnje sem ugotovil, da sam nimam pojma ne o kemiji še manj pa o delovanju notranjih organov. In ker sem človek,ki je pripravljen poskusiti marsikaj sem si dejal, da me ne bo hudič vzel, če poskusim tudi to. Stisnem pol limone in spijem njen sok. Občutki so bili mešani. Najprej pričakovanje reakcije dveh kislin. Čakal sem na pekočo bolečino, ki sem jo bil vajen. Zgodilo pa se je ravno nasprotno. Nenadni blag občutek pomiritve v želodcu in sladkast okus v ustih. Bil sem presenečen in obenem začuden. Le kaj se je zgodilo? Čudež? Seveda ne. Le naravna kemična reakcija, kjer naravna citronska kislina ublaži solno kislino v želodcu ali bolje, uravnava Ph. Začel sem dnevno jemati sok petih limon in po štirinajstih dneh so težave s prekomerno kislino izginile. Spanje je bilo umirjeno in prehajanje želodčne kisline v grlo in sapnik se je končalo. Kar nisem mogel verjeti, da sem lahko zvečer zaspal brez strahu. Izginila je tudi vsakodnevna zgaga. Ponovno sem zaživel kot človek, ki mu ni bilo več potrebno pred vsakim odhodom od doma preverjati ali ima s seboj dovolj tablet proti kislini ali škatlico sode bi-karbone.
Pa še nekaj se je zgodilo. Spremenil ali bolje, izboljšal se je zadah iz ust, saj je bila prebava urejena. Zmanjšala se je tudi paradentoza in iz dlesni mi je nehal teči gnojni izcedek. Verjetno ima limonin sok tudi druge pozitivne učinke, ki jih še nisem opazil. Zagotovo pa je, da mi je uredil prebavo in z njo tudi počutje.

In še razmišljanje. Zdaj se ne čudim, zakaj ima limona rumeno-zlato barvo. Vrednost njenega zdravilnega učinka na naše telo je vredna toliko zlata, kolikor je vsaka limona težka. Ko boste dnevno pili sok limone boste vedeli zakaj.


Silvester Polak
Novo mesto

[ Na vrh ]

{/slider

{slider= Izboljšamo svojo prebavo}

Na dobro prebavo vpliva tudi to, da zjutraj na tešče zaužijemo 2-3 dcl mlačne vode.
Prvi obrok naj bo sveže sezonsko sadje. V tem obroku ne užijte ničesar drugega, po 30 do 60 minut kasneje si lahko privoščimo zajtrk. Uredimo si prehranjevalni ritem in navade.

Če se le da, jemo ob istih urah. Če začutimo lakoto, prigriznimo nekaj, ker v nasprotnem primeru, če čakamo, da se popolnoma zlakotnimo, bomo pri obroku potem  pojedli preveč in prehitro oz. se prenajedli. Jejte umirjeno, ne v naglici ali pod stresom, prijetnem okolju. Najboljša je kuhana ali presna hrana, izogibajmo se cvrti, praženi, konzervirani hrani in dodatkom. Hrana naj bo sveža, čim bolj pestra in iz našega okolja. Če je iz lastne ali biološke pridelave še toliko bolje. Med obroki ne pijemo. Količina zaužite hrane naj bo zmerna. Upoštevajte to, da se beljakovine in ogljikovi hidrati prebavljajo v različnem okolju in jih zato ne uživajte skupaj. Z nobeno hrano s ene silite. Telo ve, kaj potrebuje in vam to tudi namigne, če mu prisluhnete. Hrano pripravljate dobre volje in s pozitivno energijo.
Dobro je, če očistimo svoje telo spomladi in jeseni z očiščevalnimi kurami, ki izločijo iz telesa zaostalo blato in očistijo črevesne resice, da lažje vsrkavajo hranilne snovi. Na voljo so dobri preparati, ki vam pomagajo očistiti prebavno cev.

[ Na vrh ]

Korenčkova solata s hrenom:

Postopek: korenje nastrgamo, potresemo s svežim naribanim hrenom, začinimo s peteršiljem, oljem, soljo, jabolčnim kisom.

Zelenjavna juha:

Postopek: svežo sezonsko zelenjavo narežemo na velikost grižljajev, zalijemo z 2 dl vode, dodamo 2 žlički koruznega zdroba. Kuhamo 15 minut. Solimo šele na krožniku in dodamo kapljo hladno stiskanega olja. Namesto različne zelenjave lahko uporabimo tudi samo bučke, cvetačo, špinačo, por itd.

Miso juha: svežo sezonsko zelenjavo narežemo, jo kuhamo 15 minut, na krožniku dodamo 1 žličko paste miso.

Humus ali pire iz čičerike:

Skodelico čičerike namočimo čez noč, zamenjamo vodo in čičeriko skuhamo. Mehka bo po eni uri in pol. Skuhamo špinačo v 1 dl vode, da ovene. Zmiksamo v multiraktiku in po potrebi oddamo vodo, v kateri smo kuhali špinačo. Za začimbe uporabimo sol, poper, baziliko, muškatni orešček. Na koncu posipamo s sezamovi semeni. Lahko uporabljamo kot namaz ali samostojno jed. Namesto špinače lahko uporabimo drugo zelenjavo.

Kostanjev pire:

Skuhamo kostanj ( 3 skodelice), ga olupimo in pretlačimo. Dodamo 2 žlici javorjevega sirupa ali medu in žličko ruma. Maso ohladimo v hladilniku. Ponudimo kot sladoled. Tik pred serviranjem lahko pretisnemo še enkrat skozi sito, da dobimo "črvičke" ali kakšne modele za piškote, da dobimo recimo špagete.

Avokadov namaz:

Avokado prerežemo, odstranimo koščico in izdolbemo meso z žličko. V mikser dodamo sol, žličko limoninega soka in drobno nasekljan drobnjak, peteršilj, koprc, origano ali druge začimbe. Lahko uporabimo tudi kuhano čičeriko ali čebulo. Eksperimentirajte. V kombinaciji lahko uporabite čemaž ali na primer jajčevce. Avokado nadomesti maslo. Tako je odličen tudi za pripravo ribje paštete. Uporabite konzervo sardel, avokado, začimbe kot je drobnjak, peteršilj in eno veliko čebulo. Poprajte po okusu in dodajte curry, timijan, rožmarin.

Pesto iz čemaža:

V multipraktiku zmešamo 1 dl in pol olivnega olja, žlico mandljev, 6 dag čemaža , 10 dag himalajske soli. Maso damo v sterilizirane kozarce in zalijemo z oljem. Tako pripravljen čemaž je uporaben več kot leto dni. Uporabljamo ga v majhnih količinah kot začimbo jedem in za polivko po špagetih, dodamo po okusu še parmezan.

[ Na vrh ]

Živila, ki krepijo srce:

Žita: polnozrnata žita, pšenica, koruza, proso;

Zelenjava: beluši, ohrovt, regrat, endivija, kalčki alfa-alfa;

sadje: lubenice, breskve, maline, jagode, češnje, slive, fige,

Stročnice: leča, soja.

Živila, ki pospešujejo krvni obtok: koriander, kivi, breskve.

Živila, ki pospešujejo delovanje ledvic:

Sadje: češnje, breskve, lubenice, melone;

Začimbe: peteršilj, zelena

Živila, ki krepijo jetra:

Zelenjava: korenčkov sok, por, zelena, korenje, zelena listnata zelenjava, ohrovt

Sadje: jabolka, slove, limone;

alge, slive umeboši

Začimbe: žafran, miso, majaron; koriander in kurkuma vplivata na regeneracijo in čiščenje jeter.

Pegasti badelj

Živila, ki krepijo pljuča:

Žita:rjavi riž;

zelenjava: korenje, por, olive, koleraba, zelje, cvetača, kitajsko zelje, kumare;

Sadje: hruške, grozdje;

Začimbe: ingver, hren, majaron, cimet, bazilika, lovorov list.

Živila, ki krepijo debelo črevo:

žito: rjavi riž, koruza;

zelenjava: krompir; kitajsko zelje je hladno po naravi, sladko po okusu; hladi in vlaži črevesje, pospešuje odvajanje seča in znojenje), koleraba, vsa korenjasta zelenjava;

stročnice; soja, tofu;

sadje: marelice, fige.

Živila, ki krepijo tanko črevo:

Žita: koruza, proso;

Manjše količine sezamovih, lanenih, sončničnih semen;

Zelenjava: beluši, endivija, brstični ohrovt, špinača;

Sadje; marelice, maline, jagode, rozine

Juhi miso in tamari; alge wakame; rdeča leča.

Živila, ki se priporočajo ob oslabelosti in slabem teku:

češnje, tofu, dateljni;

Začimbe: pelin, ingver, rožmarin.

Živila, ki se priporočajo pri anemiji in krvavitvah:

grozdje, slive, špinača, rdeča pesa.

Živila, ki odpravljajo vročino v telesu:

endivija, rdeča pesa, zelje, zelena, olive, soja, grenivke.

Živila, ki čistijo sluz iz telesa:

mandeljni, zelena, korenje, beluši, limona, hren, majaron.

[ Na vrh ]

Največkrat je vzrok debelosti v tem, da ljudje ne ločijo med žejo in lakoto in med tekočino in vodo. Veliko ljudi poroča, da so drastično shujšali, ko so začeli uporabljati kot glavni vir tekočine vodo. Ponavadi pomaga pitje vode pred obrokom, ki vrne občutek za žejo oziroma telesu pomaga ločiti med žejo in lakoto. 85 % možganov sestavlja voda, 20% pretoka krvi je namenjeno možganom. Možgani so edini del telesa, ki je neprestano dejaven, za to potrebujejo energijo. Energija se porablja tudi za izdelavo nevrotransmitorjev in njihov transport do živčnih končičev. Za zalogo energije uporabljajo možgani krvni sladkor. Telo lahko tvori hidroelektrično energijo v možganih le, če voda prehaja skozi celično membrano in vključi posebne črpalke, ki tvorijo energijo. V resnici mehanizem spominja na hidroelektrarne z zapiranjem rek z jezovi. Možgani torej za svoj obstoj rabijo dva mehanizma, prvi je presnova hrane in nastajanje sladkorjev, drugi pa preskrba z vodo in tvorba hidroelektrične energije, ki je potrebna za transport vzdolž živcev v različne dele telesa. Sladkor dobimo na dva načina iz sladkorja, škroba in beljakovin in iz zalog škroba, beljakovin in maščob v telesu, katerega predelava poteka v jetrih. Če v krvi ni dovolj sladkorja, ga začnejo izdelovati iz zalog in regulirati jetra. Pri telesni aktivnosti se začne s pomočjo hormonsko občutljivih encimov lipaze razgrajevati maščobe. Raziskave so pokazale, da ostanejo encimi dejavni še 12 ur po enourni hoji. Ko mišice začno uporabljati maščobe, je več sladkorja na voljo možganom. Pri vseh dietah je zato nujno treba vključiti fizično aktivnost ter pijte vode. To nam bo šele res očistilo žile.

Paradoksalno je, da so raziskave potrdile, da dietne pijače s kofeini in sodo redijo. Umetna sladila imajo malo kalorij, a povzročajo ravno nasproten učinek. Ljudje, ki zamenjujejo tekočino in vodo, ponavadi potrebe po vodi zamenjajo s pitje dietni pijač. Kofein deluje neposredno na možgane in ledvica in pospešuje izločanje seča, skratka je diuretik oz. dehidracijsko sredstvo, zato so ljudje, ki pijejo cole še bolj in neprestano žejni. Vendar sklepajo, da so to impulzi lakote, da so lačni, ker so popili že dovolj tekočine. Tako mešajo žejo in lakoto in se redijo. Še posebej je nevarno umetno sladilo aspartam, ki se v prebavilih razgradi na aminokislini aspartat in fenilalanin in metilni alkohol oz. formaldehid, za katerega proizvajalci pravijo, da ga jetra spremenijo tako, da je za organizem nenevaren. Aspartam je pri poskusih na podganah povzročil raka na možganih. Aspartat kot deluje vzpodbujajoče na spolne organe in dojke, nenehna stimulacija pa je lahko škodljiva in sumijo, da lahko povzroča raka. Danes raziskave resno povezujejo motnje pozornosti in agresivnost z uživanjem pijač z umetnimi sladili.

Možganski odziv na sladek okus, je pogojni refleks in možgani pripravijo jetra na sprejemanje sladkorja oz. nove energije. jetra ustavijo izdelavo sladkorja iz zalog in se preusmerijo na shranjevanje metaboličnega goriva iz krvi. Če sladkemu okusu ne sledijo hranila, pa se bo pojavila želja po hrani. Več je sladkega okusa brez kalorij, večja je želja po prekomernem hranjenju, ki lahko traja tja do 90 minut po zaužitju cole. Tudi voda z okusom, ki so ji oddana sladila in ekstrati ni enaka po svojih lastnostih vodi in je ne more nadomestiti.

[ Na vrh ]

Alkohol zavre izločanje hormona vazopresina, ki ga izloča hipofiza. pomanjkanje vazopreisna povzroči dehidracijo telesa, ker vazopresin skrbi za prioritetno razporejanje vode v telesu ob dehidraciji in ustvarja hipertenzijo, da zagotovi če je potrebno pretok vode skozi celice, ki drugače ne bi bil več mogoč. Vazopresin daje pri oskrbi prednost možganskim celicam, če pa ni pristen, splošna dehidracija prizadene najprej možganske celice. Telo v stresu izloča endorfine, ki se pomembno zvišajo zaradi alkohola in povzročajo tudi odvisnost. Kronična dehidracija se lahko razvije tudi zaradi prekomernega uživanja kofeinskih ( cole) in alkoholnih pijač. Pojavi se potreba po prečrpavanju vode v živčne vodne poti, zato mora do živcev prti več krvi. Iz živčnih ovojnic se sprošča histamin, kar povzroča vnetna stanja, ki okvari živčne ovojnice. Sledijo različne živčne bolezni kot je skleroza multipleks.

Zato nam mnogi viri svetujejo, da pri popivanju že sproti zaužijemo poleg alkohola dovolj vode. Ključno je tudi, da dan potem nadomestimo izgubljeno vodo.

[ Na vrh ]

Najnovejše raziskave ugotavljajo, da se takrat, ko je telo dehidrirano sprožijo enaka fiziološka dogajanja kot pri stresu. Strah, tesnoba, negotovost, anksioznost, depresija se razvije, če imajo možgani na voljo premalo tekočine oziroma vode. Pri hudi dehidraciji telesa, je prizadeto možgansko tkivo ( atrofija). Možgani uporabljajo električno energijo, ki nastaja poenostavljeno rečeno z vodnim pogonom celičnih energijskih črpalk. Dehidracija zmanjša nastajanje energije v možganih in prikrajšane so mnoge možganske funkcije, ki so od te energije odvisne. Dehidracija v naslednji fazi lahko povzroči sindrom kronične utrujenosti.

Ko se stres začne se v telesu mobilizirajo osnovne snovi iz zalog telesa in pri tem se izčrpa velik del zaloge vode v telesu. Dehidracija povzroča stres, stres pa spet povzroča dehidracijo. Tako smo se znašli v začaranem krogu, ki ga lahko presekamo samo tako, da začnemo uživati dovolj vode dnevno. Za odraslega človeka je to 4 dcl na 10 kg teže. Najbolje je, da se čim več vode popije dopoldne, ko se telo čisti, oziroma pol ure pred vsakim obrokom 2x 2 kozarca vode ter 2 uri po obroku ter pred spanjem. Tako bomo zagotovili dovolj vode v telesu čez dan in noč. V vodi ne smejo biti prisotne sledi težkih kovin. Za neoporečno vodo lahko montirate aqua C filter in ionizator vode.

Hormoni, ki se sprožijo v telesu ob stresu so: endorfini, kortizon, prolaktin, vazopresin in renin-angiotenzin. Pomembne celice kot so živčne celice, imajo veliko vazopresinskih receptorjev. Vazopresin je hormon, ki pri dehidraciji sodeluje pri varčevanju z vodo in njenim razporejanjem glede na prednostno listo. Živčne celice morajo ohranjati vodne poti v svojih celicah "plovne". Da zagotovi vazopresin prehod samo ene molekule vode naenkrat skozi odprtinice, lahko stisne tekočino v določenem predelu. To lastnost imenujemo hipertenzija in je potrebna za enakomerno filtracijo vode v celice, a le v primeru, če ne zadošča prost pretok vode skozi celične ovojnice, v primeru dehidracije. Skratka tudi klasična hipertenzija je posledica premajhnega pitja vode oz. dehidracije.

[ Na vrh ]

Kopriva je prava zakladnica snovi, ki odnašajo strupe iz telesa in mu hkrati dajejo energijo. Nekoč so jo uporabljali za spomladansko 'čiščenje krvi'.

Pomladne mesece, ko so listi še mladi in mehki, lahko torej s pridom izkoristite. Nadenite si primerne rokavice in na neonesnaženih območjih naberite mlade koprive. Ker kopriva s pranjem izgubi pekočo moč, iz listov lahko pripravite mineštro ali rižoto, namaz ali solato.
Spomladi je kopriva idealna za obnavljanje moči in odvajanje vode iz telesa. Znižuje raven holesterola v krvi, učinkovita je tudi proti mozoljem. Koprive so živahen prispevek k dobremu počutju in ena od najmočnejših rastlin za odpravljanje pomladne utrujenosti. Poživljajo presnovo, pospešujejo izločanje presnovnih zaostankov, med njimi sečne kisline, ki se v telesu kopiči zaradi prevelikih količina mesa v prehrani. Koristijo prebavi in zdravemu razmerju črevesne mikroflore v debelem črevesu, saj preprečujejo razvoj škodljivih gnilobnih bakterij. Koprive so kakovostna hrana za zdrave telesne žleze, podpirajo delovanje jeter in žolčnika. Zahvalijo se jim tudi ožilje in sečne poti.

Ni je bolj vroče in 'mesnate' zelenjave od kopriv. Če hočemo beljakovine, so v njih - do 7 %, kar je za zelenjavo izredno veliko. Če bi radi rudnine, jih je v koprivah sploh največ. Da o vitaminih niti ne govorimo. Kadar se nam zahoče flavonoidov in sorodnih antioksidantov, prav tako sežemo po koprivah.

Koprive so periodni sistem elementov v malem in presenetljiv vir nekaterih ključnih rudnin. Vsebujejo pol več kalcija kot kravje mleko. Če je vejica postavljena pravilno, je v njih desetkrat več železa kot v špinači. In cela vrsta drugih rudnin kot so baker, magnezij, kalij itn. Tudi mikroelementov, to je v minimalnih količinah potrebnih rudnin, ne manjka.
V koprivah so beta karoten, vitamin C (vsake od obeh sestavin vsebujejo več kot večina gojene zelenjave), nekateri vitamini skupine B, vitamin K in drugi.

Njihova edina prehranska nedostojnost je v tem, da - podobno kot špinača in nemalo drugega zelenega solatnega listja - vsebujejo nitrate, iz katerih v družbi z beljakovinami v telesu nastajajo strupeni nitrozamini. Toda več ko je sonca, manj je v koprivah nitratov. V njih pa je v vsakem primeru veliko klorofila, ki zmanjšuje škodljive učinke nitratov. Jedi s koprivami pa podobno kot špinačnih vseeno ne pogrevamo, ker pri tem nastajajo nitrozamini.

Zelo znana je 'špinača' iz kopriv, manj znane so koprive kot zelenjavna priloga; da bi jih zamešali v namaz, se morda ne spomnimo. Skratka, to je brezplačna zelenjava, ki jo je povsod dovolj in še preveč, zelenjava, ki po količini in dobrodelnosti sestavin sodi v sam vrh zelenjavnega sveta, divjega ali gojenega.

Ker koprive že na prvi otip vsebujejo veliko ognja, lahko pretirano navdušenje nad njimi v telesu razplamti preveč ognja: preveč ogrejejo želodec in peče nas zgaga. To velja predvsem za koprive, ki jih v solatah in polivkah uživamo surove, ali če jih uživamo v pretiranih količinah. Tudi s pretiranimi količinami poparkov iz posušenih kopriv lahko pridelamo podobne znake.

Sicer pa so kuhane koprive, kljub delni izgubi na toploto občutljivih sestavin, kot je vitamin C, samo dobrodelne. Lahko jih jemo skoraj vsak dan, ne le kot špinačo. Osnovno zelenjavno prilogo pripravimo tako, da jih skuhamo v sopari ali v najmanjši možni količini vode; v drugem primeru jih pojemo s tekočino vred. Začinimo jih z oljčnim oljem (lahko tudi s sezamovim ali kakim drugim hladno stisnjenim oljem), dodamo malce česna in/ali dišavnih zelišč, včasih pa si pomagamo tudi z začimbami. Solimo po okusu ali začinimo s sojino omako. Poleg tega koprive lahko dodamo vsaki zelenjavni juhi, enolončnici in drugim jedem, ki jih sicer pripravljamo z nabrano ali kupljeno zelenjavo.

Vir: Zdravje - Zdravo življenje

[ Na vrh ]

Naj vas nikar ne zavede negativen sloves konoplje. Spoznajte konopljino olje, ki je pravi edinstven zaklad hranilnih snovi in nas varuje pred številnimi obolenji, celo rakom.

Konopljino olje je edinstveno zaradi svojega popolnega razmerja omega 3 in omega 6 maščobnih kislin. Prav tako vsebuje kar 80 odstotkov nenasičenih maščobnih kislin, kar je več od katerekoli druge rastline.

Razmerje maščobnih kislin

Razmerje omega 6 in omega 3 maščobnih kislin, ki znaša 3:1, je odlično za zdravje našega srca in ožilja, izboljša naše možganske funkcije in celo odpravlja depresijo. Konopljino olje vsebuje 23x več omega 3 maščobnih kislin kot olivno olje in 2x več kot repično olje.

Z le žlico kakovostnega konopljinega olja zadovoljimo več kot 90% dnevnih potreb po omega 3 maščobnih kislinah, obenem pa ne zaužijemo nič trans maščobnih kislin.

Fitosteroli proti holesterolu

Konoplja vsebuje tudi fitosterole, ki znižajo raven holesterola v krvi za približno 10 odstotkov.

Vitamin D

Konopljino olje je edino rastlinsko olje, ki vsebuje vitamin D, ki ga potrebujemo za absorpcijo kalcija in je kot takšno odlično vegansko nadomestilo ribjega olja, znanega po visoki vsebnosti omega 3 maščobnih kislin in vitamina D.

Gamalinolenska kislina

Konopljino olje je odličen in edini rastlinski vir gamalinolenske kisline (GLA), ki krepi imunsko odpornost človeškega organizma. Kislina poveča tvorbo prostagladinov in tako pospešuje zdravljenje vnetnih procesov, s tem pa odpravlja težave z nervodermitisom, pri predmenstrualnem sindromu, diabetični nevropatiji in revmatičnem artritisu. GLA prav tako opazno izboljša zdravje las in kože.

Vitamin E

Konopljino olje je bogato z vitaminom E (100-150mg/100g), ki zavira prezgodnje staranje.

Uporaba

Konopljino olje je prijetnega okusa po oreščkih in je odlično za pripravo solat, prelivov in majoneze, medtem ko ga ne uporabljamo za pečenje ali cvrtje.

Kakovost

Pri nakupu bodite pozorni, da izberete konopljino olje iz ekološke pridelave, ki je bilo hladno stiskano.

Vir: zdravje

[ Na vrh ]

Naše okostje vsebuje veliko kalcija, ki se vgrajuje v kosti iz hranil, ki jih uživamo. Kalcij zagotavlja kostem trdnost in moč. Otroci v dobi rasti zamenjajo celotno okostje vsaki dve leti, odrasli pa na sedem do deset let.

Pomembno je torej, da telo v vseh življenjskih obdobjih oskrbujemo s kalcijem, zlasti v otroštvu, med odraščanjem, v nosečnosti in starosti.

Otrokom boste zagotovili dovolj kalcija, če se boste držali naslednjih priporočil:

  • zajtrk naj vsebuje mleko in žitarice,
  • namesto sladkih gaziranih pijač naj vsake toliko raje popijejo mlečni napitek, lahko s sadjem,
  • v prehrano pogosto vključite sveže ali konzervirane sardine,
  • sendvičem, solatam in mesnim jedem dodajte sir,
  • enemu ali dvema obrokoma dnevno dodajte listnato zeleno zelenjavo,
  • otroku občasno ponudite lešnike, orehe, mandeljne,
  • za malico naj bo jogurt.

Otrokom, ki ne marajo mleka in mlečnih izdelkov, zagotovite dovolj kalcija takole:

  • mesnim in zelenjavnim jedem dodajte mleko, jogurt in topljeni sir,
  • sami pripravite mlečno-sadni sladoled in sadne kaše z jogurtom in skuto,
  • zelenjavne jedi lahko garnirate s sirom, okusen je predvsem hrustljavo zapečen,
  • otroku ponudite kakav in mlečne napitke s sadjem.

Pri odraslih že uravnotežena prehrana zagotavlja vnos dovolj velikih količin kalcija. Uravnotežena prehrana vsebuje: sadje in zelenjavo, kruh in žitarice, mleko in mlečne izdelke, pusto meso, perutnino, ribe, jajca, različna jedrca, stročnice.

Vegetarijanci, ki uživajo mleko in mlečne izdelke, zaužijejo dovolj kalcija. Vegani, ki ne uživajo nobene živalske hrane, pa morajo biti zelo previdni: dovolj kalcija lahko zagotovijo s pitjem sojinega mleka (obstaja tudi sojino mleko, obogateno s kalcijem) ter uživanjem sojinega sira in zelene zelenjave. Pogosto je treba kalcij dodajati v obliki vitaminsko-mineralnih dodatkov.

Zelena zelenjava (solata, špinača, brokoli) je bogat vir kalcija, vendar se ta veliko težje absorbira, saj oksalati v zelenjavi in prehranske vlaknine zmanjšajo absorpcijo kalcija v tankem črevesju.

Dober dodaten vir kalcija so:

  • konzervirane ribe, predvsem sardine (pojejte tudi kosti),
  • lešniki in nekatera semena, predvsem brazilski oreh in mandeljni
  • nekatere mineralne vode in 'trda voda' (neprekuhana) vsebujejo celo do 200 mg kalcija v enem litru,
  • posušeno sadje (fige, slive, marelice).

Pri tistih, ki že imajo osteoporozo, se priporoča do 1500 mg kalcija dnevno ali samo s prehrano ali s prehrano in kalcijevimi pripravki.

Vir: Zdravje

[ Na vrh ]

Ste prepričani, da je solata zdrava hrana? Na videz nenevarna mešanica zelenjave, mesa in sira se lahko hitro spremeni v tempirano bombo, sploh za tiste, ki so na shujševalni dieti.

>solata, sploh če vsebuje meso (piščančje, ribje), trdi sir in polivko, vsebuje približno 500 kalorij in ima veliko več maščobe, kot na primer velik sirov burger (360 kalorij in 18 g maščobe);

>večina solatnih prelivov iz trgovine vsebuje sladkor, navadno kar več kot dve žlički na porcijo; poleg tega večina tovrstnih prelivov preprečuje telesu, da bi vsrkalo antioksidante iz zelene solate in paradižnika;

>steblo zelene vsebuje 6 kalorij, toda organizem med žvečenjem in prebavljanjem ne porabi nič več kot toliko;

>absolutni favorit je rukola, saj vsebuje veliko protirakavih snovi; zaradi vsebnosti luteina, za katerega velja, da ščiti pred rakom in slepoto, je vaša velika zaveznica tudi špinača; na splošno solate s temno zelenimi listi niso bogate s hranilnimi snovmi, zato pa vsebujejo veliko beta karotena; po drugi strani imajo solate s svetlo zelenimi listi, kot sta endivija in ledenka, obilo hranilnih snovi;

>povprečna porcija fižolove solate vsebuje 4 g beljakovin, kar ni dovolj, če naj bo edini vir beljakovin v obroku; za doslednost pri držanju solatne diete in za to, da si zagotovite nujno količino beljakovin, povečajte količino fižola (3/4 skodelice vsebuje 11 g beljakovin) in dodajte dve kuhani jajci (približno 4 g beljakovin) ali 20 g naribanega sira (približno 7 g beljakovin);

>slanina v resnici ni tako grozna, kot ste si mislili - ena rezina slanine (seveda mesnate) vsebuje enako količino maščobe kot dve žlici feta sira ali žlica sončničnih semen;

>zelena solata in paradižnik sta samo dva od najpogostejših 'prenašalcev' salmonele, toksičnega soja bakterije E. coli, a tudi drugih nevarnih mikrobov. Te nevarne snovi vstopajo v zelenjavo skozi gnojila, onesnaženo vodo, ki jo uporabljajo pri vzgajanju zelenjave, a tudi prek kuhinjske deske za rezanje, noža ali umazanih rok osebja, ki pripravlja hrano. Če jeste zunaj doma, ne morete veliko ukreniti, doma pa zelenjavo skrbno operite pod curkom vode;

>ko gre za hranilne snovi, je veliko pomembnejša svežina zelenjave kot način vzgoje. Z vsakim dnem, ki mine od trenutka, ko so zelenjavo obrali, ta izgublja vitamina B in C, a tudi druge hranilne snovi. Tudi toplota in svetloba pospešujeta proces propadanja in izgube teh snovi. Glava solate, ki so jo utrgali včeraj, bo zadržala veliko več hranilnih snovi kot organsko vzgojena solata, ki je že teden dni v vašem hladilniku.

 Vir: Zdravje

[ Na vrh ]

S homogenizacijo se mleko, ki je sicer najpopolnejše živilo, kar jih je narava ustvarila, spremeni v počasnega ubijalca.

Nedopustno je, da danes nehomogeniziranega mleka skoraj ni več mogoče kupiti in da večina ljudi ne ve, da homogenizirano mleko samo še po barvi spominja na naravno mleko.

Tisočletja je bilo mleko vir zdravja za otroke in odrasle, danes pa ga je postopek homogenizacije spremenil v vir bolezni.Homogenizirano mleko preprečuje prehitro ločevanje maščobe, kar omogoča daljše roke trajanja izdelkov. Kmalu zatem, ko je homogenizirano mleko v trgovinah izpodrinilo navadno pasterizirano, so se pojavile alarmantne vesti o velikem porastu pojava poapnenja žil ne samo pri odraslih, ampak tudi pri otrocih. Odziv mlekarske industrije na to je bila ponudba različnih vrst mleka z manjšo vsebnostjo maščobe, kar kaže na to, da so vedeli, da ima homogenizirana maščoba drugačne lastnosti od nehomogenizirane.

Med maslom in homogenizirano mlečno maščobo je precejšna podobnost. Pri obeh z mehanskim postopkom uničijo naravno proteinsko membrano, ki obdaja maščobne kroglice. Te membrane pa narava ni ustvarila brez tehtnega razloga in prav njeno uničenje ima usodne posledice za zdravje ljudi in predvsem otrok, za katere še vedno priporočajo pitje polnomastnega mleka. Majhnim otrokom je mleko glavna hrana in prve spremembe na ožilju zdravniki opažajo že pri triletnikih. Prav zaradi otrok želim dokazati in razložiti škodljivost homogenizacije in njeno nepotrebnost z vidika varnosti.

Navajam prevod dela opisa homogenizacije iz Ullmannove Enciklopedije tehnične kemije (3.izdaja) v poglavju o mleku in mlečnih proizvodih: Če imajo maščobne kroglice v tekočih trajnih mlečnih izdelkih enako disperzijsko stopnjo kot v svežem mleku, se hitro dvignejo in na površini tvorijo neprivlačne kompaktne sloje smetane ali maščobne zamaške. Maščobne kroglice zmanjšane na manj kot 2 mikrona pa se nasprotno le zelo počasi izločijo na površino, tako da se pri dovolj viskoznem izdelku ob normalnih pogojih skladiščenja maščoba ne izloči. Pri običajnih homogenizacijskih strojih se toplo mleko (oz. koncentrirano mleko ali smetana) s tribatno črpalko z veliko hitrostjo potiska skozi ozko režo.Pri tem nastale strižne sile maščobne kroglice raztegnejo po dolžini, da razpadejo na posamezne majhne kapljice, ki se še držijo skupaj podobno verižici biserov.. Na posamezne maščobne kroglice razpadejo šele ob izstopu iz homogenizirne reže. Zaradi homogenizacije se uničijo prvotne membrane maščobnih kroglic. Istočasno pa se na novo nastale maščobne kroglice adsorbirajo beljakovine, predvsem kazein. Emulzija se stabilizira.

Postopek je videti idealen. Mleku ni nič dodanega, nobenih emulgatorjev. Toda na maščobo, ki je bila prvotno zaščitena z naravno membrano iz cca 1/3 fosfatidov in 2/3 membranskih proteinov, ki je preprečevala trdnejšo vezavo kazeina z njo, se po homogenizaciji trdno adsorbira kazein. V naravnem mleku je kazein pretežno v obliki kazein-kalciumfosfatnih micel. Naš organizem novo nastale kombinacije (maščobe obdane s kazein-kalciumfosfatnimi micelami) ne zna prebaviti, deloma jo izloči, deloma jo nalaga na stene naših žil (od tod poapnenje). To tudi razlaga, zakaj organizem iz homogeniziranega mleka ne more izkoristiti kalcija.Poleg tega stopi v akcijo še encim ksantin-oksidaza, ki se nahaja v notranjosti maščobnih kapljic. Ta encim je namenjen postopnemu razkroju proteinskega dela membrane maščobne kapljice, da nato organizem maščobo lahko uporabi. Ker membrane maščobnih celic po homogenizaciji ni več, ta encim začne delovati na tkivo v človeku in ga poškoduje.

Homogenizirano mleko je torej ena najhujših prevar današnjega časa: spomnimo se samo na napise na embalaži: naravno, sveže mleko. Matere ga dajejo otrokom v dobri veri, da bodo dobili dovolj kalcija in beljakovin za zdravo rast, resnica pa je daleč od tega. Sveže kravje mleko je zdravo, nima pa skoraj nič skupnega z mlekom, ki priteče iz tetrapaka. Sveže pomolzeno mleko deluje v telesu bazično. Pasterizirano, sterilizirano, homogenizirano mleko pa v telesu ustvarja kislo reakcijo.  Naše kosti so nekakšna banka našega telesa in shranijo okoli 99% kalcija, 85% fosforja in 60% magnezija. Ko so ravni mineralov v krvi nizke, osteoklasti v kosteh razpadejo, izločijo te minerale in jih odložijo v kri. Prekomerno uživanje živalskih beljakovin povečuje potrebo po kalciju za nevtralizacijo kislin, ki nastajajo pri prebavi živalskih beljakovin.

Kupujte torej nehomogenizirano mleko, še najboljše pa je surovo mleko, ki ga dandanes enostavno dobite na mlekomatih.

 Vir: Kulinarika

[ Na vrh ]

V poplavi seznamov hrane, ki naj bi slabo vplivala na naše zdravje, se je zdaj pojavil še seznam 7 živil, za katere strokovnjaki pravijo, da jih nikoli ne bi smeli jesti.

  • Konzervirani paradižnik

 Notranja obloga konzerve naj bi vsebovala bisfenol-A, sintetični estrogen, ki naj bi vplival na razvoj številnih bolezni - od bolezni srca in ožilja pa vse do diabetesa. Kislost, ki je značilna za paradižnik, pa naj bi bila kriva za sproščanje tega sintetičnega estrogena.

  • Meso goveda, ki ga hranijo s koruzo

 Govedo mora hranjeno samo s senom in ne z žitaricami. Prepričan je, da govedu koruzo dajejo v hrano samo zato, da bi bile živali hitreje pripravljene na zakol. Takšnega mnenja je tudi raziskava, ki so jo izvedli v ZDA. Ugotovili so, da je meso goveda, ki je bilo hranjeno samo s senom, bolj bogato s kalcijem, magnezijem, kalijem, vitaminom E in s številnimi drugimi vitamini in minerali.

  • Pokovka iz mikrovalovne pečice

 Kislina, ki jo dajo v vrečo zato, da se pokovka speče, naj bi povzročala neplodnost. Testiranje na živalih, ki so jih hranili s pokovko, ki je bila pripravljena v mikrovalovki, pa je pokazalo, da je bila ravno pokovka vzrok za pojav raka na jetrih, testisih in trebušni slinavki.

  • Krompir, ki ni organski

Kako veste, da krompir ni organski? Če organsko pridelan krompir pustite nekaj dni pri miru, bo začel kaliti. Z neorganskim se to ne bo zgodilo, ker je obdelan s kemikalijami.

  • Losos, ki je življenje preživel v umetnem bazenu

Ribiči trdijo, da ima tak losos manj vitamina D in več kancerogenih snovi. Zakaj? Če pojeste takšno ribo, pojeste tudi vse, kar je ta riba zaužila.

  • Mleko krav, ki so jim dodajali umetne hormone

Nekateri svojim kravam v hrano ali vodo dodajajo rastni hormon, ker naj bi ta povečal količino mleka. Nekateri od teh hormonov naj bi povečevali možnost infekcij vimen in povzročali celo gnojno mleko.

  • Škropljena jabolka

Obstajala naj bi namreč močna povezanost med pesticidi in pojavom rakastih obolenj pri ljudeh, ki jedo škropljena jabolka.

[ Na vrh ]

Po tem napitku naj bi se odstranila maščoba v žilah.

Operacija srca naj bi ne bila potrebna!!!

Če imamo zoženje žil, popijemo dnevno 0,5 dcl  (en štamperle) napitka

Priprava:

5 neolupljenih limon operemo in drobno narežemo na tanke šnite. Čez noč jih namočimo v slano vodo (jaz uporabljam himalajsko sol, ki se dobi v vsaki trgovini)

Naslednji dan olupimo še 30 strokov česna

Limone (brez vode) in česen zmiksamo!

Dodamo 1 liter vode in vse skupaj zavremo. Ohladimo.

Zmes odcedimo in zlijemo v steklenice.

Napitek hranimo v hladilniku

Pijemo ga dnevno po 0,5 dl pred ali po jedi.

Pijemo: 3 tedne

prekinemo za 8 dni in

nato ponovno pijemo 3 tedne

Samo tako dosežemo pravi učinek. To naredimo enkrat letno

Neugodnega zadaha ni (preverjeno).

Delovanje česna in limone je dobilo veliko priznanje. Ljudje, ki so trpeli zaradi zamašenih krvnih žil lahko zdaj mirno spijo, ker so maščobe v krvi odstranjene.

Ta napitek zelo pozitivno deluje tudi na ljudi, ki imajo paradentozo.

Po tej terapiji se izboljša počutje. Vid in sluh se zelo izboljšata.

[ Na vrh ]

01. Česen odpravi vnetje ušes že v enem dnevu brez antibiotikov

02. Z želodovo kavo nad težave s ščitnico

03. Boleče grlo pozdravite na naraven način

04. Preventivna onkologija se začne v domači kuhinji

05. Čokolada ima na zdravje človeka enak učinek kot kolesarjenje ali tek

06. Utrujenim očem zaradi gledanja v ekran recite konec!

07. Kako se sami lahko znebimo nadležnih želodčnih težav?

08. Kako škodljive so gazirane pijače?

09. Pitje gaziranih in drugih oslajenih pijač je največji prehranjevalni greh

10. Naravni pripravki se v boju z aknami brez težav kosajo z zdravili

11. Preprosta in učinkovita naravna zdravila

12. Nad putiko brez zdravil

13. Atletsko stopalo

14. Zobobol

15. Prhljaj

16. Boleče mišice in sklepi

17. Blažje opekline 

Česen odpravi vnetje ušes že v enem dnevu brez antibiotikov

Če se vi ali vaš otrok pogosto spopadate z vnetjem ušes, nikar ne posegajte po antibiotikih - v le enem dnevu skoraj povsem odpravite težavo s pomočjo preprostega naravnega zdravila.

Ko otroci trpijo za vnetjem ušes, jih običajno odpeljemo k zdravniku, ta pa seveda predpiše antibiotike. Toda slednji ubijejo tudi dobre bakterije, ki pa so izjemno pomembne za naš imunski sistem, zato so otroci izpostavljeni številnim drugim boleznim.

Vnetja ušes običajno povzročijo bakterije, virusi ali glivice v ušesu, zato jih lahko zdravimo sami s pomočjo izjemno učinkovitega a povsem varnega naravnega zdravila - česna.

Vse kar moramo storiti je, da v vodo iztisnemo sok nekaj zrn česna in ga precedimo, nato pa s pomočjo kapalke mešanico nakapljamo v uho. Uporabimo petkrat toliko destilirane vode kot česnovega soka. Česnova voda naj bo v ušesu nekaj minut, da opravi svoje delo, nato pa uho nagnite navzdol, da izteče, ter uho sperite med tuširanjem.

Pri tem velja opozoriti, da je lahko uporaba česna boleča, a bolečina izgine že po nekaj minutah, ko se uho pozdravi pa povsem izgine. Če je bolečina neznosna, izlijte tekočino iz ušesa in prihodnjič uporabite bolj razredčeno česnovo vodo.

Postopek boste morali ponoviti le enkrat ali dvakrat, da boste opazili bistveno izboljšanje.

[ Na vrh ]

Z želodovo kavo nad težave s ščitnico

Sedaj je čas želoda. In če mislite, da je ta dober samo za ozimnico veveric, se motite. Želodova kava je menda odlična za uravnavanje delovanja ščitnice.

Kako se pripravi želodova kava? Zrele želode olupimo, grobo narežemo, dobro posušimo in shranimo na suhem. Pred uporabo prepražimo, zmeljemo in kuhamo približno 10 minut. Kava je okusna in poleg tega, da je dobra, je zelo zdrava. Poleg uravnavanja delovanja ščitnice želodova kava razstruplja organizem, izboljšuje kožo, mozolji izginejo. Priporočajo jo celo za boljši vid.

Rožar Ivan Künzle v knjižici Zdravilna zelišča, ki jo je leta 1914 založila Katoliška bukvarna v Ljubljani, piše: ''Župnik Kneipp priporoča želodovo kavo kot najboljšo in najbolj redilno. Zreli želod suši na solncu, dokler mu ne odpadejo kapice, sesekljaj ga, če ni še prav suh, posuši ga do kraja na peči in semli na kavinem mlinčku prav kakor zrnato kavo. Pristavi želodovo kavo z vodo na ogenj. Ta kava je napram pusti ječmenovi zelo okusna, močna in tako zdrava, da jo smeš dati brez skrbi otrokom.'

[ Na vrh ]

Boleče grlo pozdravite na naraven način

Pričenjajo se hladnejši časi in s tem tudi občasni prehladi in virusna obolenja. Najbolj nadležno pa je vneto grlo, zaradi katerega težko požiramo.

Namesto, da uživate antiseptične tablete in se 'borite' z precej pekočimi spreji za boleče grlo, si lahko zdravilo pripravite kar sami. Proti bolečemu grlu in težkemu požiranju odlično deluje limona, ki je bogata z vitaminom C. Poleg vsega je odličen tudi med in kajenski poper.

Mešanica teh treh sestavin je naravnost 'ubijalska' za bakterije v vašem grlu in bolečina bo odpravljena v kratkem času. Recepr za mešanico je popolnoma preprost. Vse kar potrebujete je:

  • pol žlice medu
  • malo limoninega soka
  • eno četrtino čajne žličke kajenskega popra

Vse skupaj zmešajte in pogoltnite. Mešanico lahko uživate večkrat na dan, pijte veliko čaja in počivajte. Recept za zdravje je zagotovljen!

[ Na vrh ]

Preventivna onkologija se začne v domači kuhinji

Rak je bolezen razvitih dežel. V Sloveniji in sosednjih Hrvaški ter v Madžarski je pričakovati, da bo za rakom do svojega 75 leta zbolel vsak tretji ali četrti prebivalec, vsak šesti pa bo za njim umrl.

A po zadnjih ugotovitvah naj bi bilo pri razvoju rakavih bolezni le deset do dvajset odstotkov dednih dejavnikov. Kaj pa preostalih 80? Kaj lahko storimo sami, da se teh bolezni zagotovo izognemo?

Začeti je treba v domači kuhinji. Na naše zdravje namreč močno vpliva uživanje zdrave in varne hrane. Toksične snovi se pojavljajo v nekaterih živilih kot povsem naravne sestavine živil (denimo piperidin v črnem popru) ali pa so nastale s kontaminacijo. Ko skozi epitel prebavnega trakta te snovi prehajajo v organizem, povzročajo bolezenske spremembe v organizmu.

V hrani živalskega izvora ostajajo škodljivi antibiotiki, pomirjevala, antiparazitski in hormonski pripravki. Na poljih pa pridelke okužijo ostanki strupov zaradi civilizacijskega onesnaževanja zraka, vode in tal.

Obstaja kopica pomembnih navodil, kako pripravljati hrano, da bo zdrava in varna. Enostaven napotek je že: ne pražite v olju, če pa že, potem na čim nižji temperaturi. Predvsem ne jejte mastnega mesa in raje izberite piščančje kot svinjsko.še najbolj priporočljivo je, da je meso, ki ga uživate, iz preverjene ekološke pridelave... in naj bo na mizi največ dvakrat na teden.

Meso pecite na nižji temperaturi (od 140 do 170 stopinj Celzija), pecite manjše kose, da bodo manj časa v stiku z grelno površino, ne prebadajte ga, ampak obračajte z lopatico ali prijemalko, da ne bi iztekali proteini in se ustvarjali škodljivi heterociklični amini.

Mariniranje je zdravo, pomembno je, da meso pred pripravo hranite v hladilniku, klobase je pred pečenjem dobro obariti in odvreči vse zažgane dele.

Če pripravljate meso na žaru, naj maščoba z mesa ne kaplja v ogenj, odlično bi bilo uporabljati vertikalni žar. Pri priljubljenem cvrtju krompirja pa ga je dobro predhodno blanširati in soliti pred peko in dodati origano, ki zmanjša nastanek akrilamida, zmanjšajte tudi čas pečenja, saj temno pečen pomfrit ni zdrav.

Še najbolje je, da hrano pripravljate v parnem kuhalniku, kjer hrana med kuhanjem ne pride v neposreden stik z vodo, kot pri običajnem kuhanju, zato ohrani vsa pomembna hranila.

[ Na vrh ]

Čokolada ima na zdravje človeka enak učinek kot kolesarjenje ali tek

Znanstveniki so ugotovili, da je uživanje manjših količin temne čokolade odlično za zdravje, koristi čokolade pa se lahko primerjajo celo s telesno vadbo. Raziskovalci so se osredotočili na mitohondrije, ki v celicah ustvarjajo energijo, drugače pa jih ustvarjamo pri telesni aktivnosti, odkrili pa so, da rastlinska snov epikatehin, ki se nahaja v čokoladi, stimulira ustvarjanje le-teh. Več mitihondrijev pomeni, da se ustvari več energije, s tem pa se lahko opravi tudi več dela. Telovadba, kot sta kolesarjenje in tek, povečata količino mitohondrijev v mišičnih celicah.  A epikatehin iz semen kakavovca izzove isti odziv - predvsem v srcu in skeletnih mišicah. To seveda ne pomeni, da telesno vadbo povsem zamenjajte s čokolado. V slednji je namreč precej maščob, pa tudi sladkorja (če niste ljubitelj res tiste prave, grenke)... in konec koncev - če je boste pojedli preveč, boste imeli težave z zaprtjem. Odmerjajte si jo torej z zdravo mero...

[ Na vrh ]

Utrujenim očem zaradi gledanja v ekran recite konec!

Dolgotrajno gledanje v ekran vaše oči izjemno utrudi, zaradi česa postanejo suhe, vzdražene, rdeče in zatečene. Kako se lahko znebite teh nadlog? Seveda ne morete prenehati z delom na delovnim mesto, vsekakor pa obstajajo različni nasveti, kako omiliti težave ali pa jih popolnoma preprečiti.

Topel pritisk
Tople dlani sproščeno položite na obraz, globok vdihnite in nato desetkrat pritisnite s spodnjim delom dlani na lica. Uživajte v trenutku in nato počasi poglejte. To je vaja za sproščanje tako obraza, kot tudi oči.

Masaža
Masaža spodbuja solzna kanalčke okoli oči, zato si predel redno masirajte. Z rahlim kroženjem se sprehodite okoli očesa in vajo ponovite na drugem očesu. Lahko zmasirate tudi predel čela in se pomikate navzen.

Telovadba
Pravilno se usedite pred ekran, ne premikajte glave, premikajte le oči. Z očmi poglejte povsem do stropa, nato levo, dol in desno. Vajo večkrat ponovite. Za konce poglejte v daljavo in desetkrat hitro pomežiknite.

Odmor
Na vsakih dvajset minut dela za dvajset sekund umaknite pogled iz računalnika in glejte v daljavo. Sprostite oči in jih po potrebi za dvajset sekund zaprite. Nato nadaljujte vsakih dvajset minut z istim postopkom.

Kapljice za oči
Prva pomoč za utrujene in pekoče oči so seveda vlažilne kapljice za oči. Te pomagajo vašim očem, da vzdržujejo ravnovesje. Izogibajte se kapljicam, ki povzročajo rdeče in pekoče oči, saj tiste oči le še bolj izsušijo.

Pravilno postavljen ekran
Ekran mora biti pravilno postavljen in oddaljen od glave ter telesa. 50 do 100 centimetrov je ravno prava oddaljenost, da lepo vidite. V nasprotnem primeru si povečajte črke. Ekran redno čistite, da se oči ne bodo trudile gledati, prav tako pa zaradi bojše vidljivosti poskrbite, da svetloba pada iz desne strani. Na ekran morate gledati nekoliko navzdol.

Omega-3 maščobne kisline
Recept proti suhim očem so omega-3 maščobne kisline, ki jih najdemo v mastnih ribah (denimo v tuni, skuši, lososu, sardinah), laneni in bučnimi semeni, sojinih zrnih, orehi ter lanenim oljem.

Cink
Vid bo zaradi cinka bolj oster, zato redno uživajte špinačo, gobe, telečja jetrca, grah, brokoli in jogurt.

[ Na vrh ]

Kako se sami lahko znebimo nadležnih želodčnih težav

Bolečine v zgornjem delu trebuha ali spodnjem delu prsnega koša, ki so jim lahko pridruženi tudi napihnjenost, pekoč občutek v žlički, slabost, občutek 'teže' po obroku, spahovanje ali zgaga, so pogoste želodčne težave.

V večini primerov težave ne nakazujejo na kakšno resnejšo bolezen in si jih lahko uspešno lajšamo oz jih odpravimo kar sami. Kako?

  • Ne jejte prehitro. Vzemite si čas in hrano temeljito prežvečite, saj boste tako pogoltnili manj zraka, želodcu pa se ne bo treba hitro prilagoditi velikim količinam hrane.
  • Ne mešajte velikega števila živil, hrana naj tudi ne bo prevroča ali premalo toplotno obdelana.
  • Želodca nikoli ne napolnite. Ko vstanete od mize, morate imeti občutek, da bi lahko pojedli še več.
  • Večerjajte pičlo in najmanj dve do tri ure pred spanjem.
  • Ne jejte, kadar ste zaskrbljeni, utrujeni ali slabovoljni, kajti negativna čustva zavirajo nastajanje prebavnih sokov.
  • Pijete lahko pol ure pred obrokom in eno uro po njem. Ob obroku smete piti le mleko, sirotko ali zelenjavno juho.
  • Izogibajte se alkoholu, kavi, črnemu čaju in gaziranim pijačam. Kadar vas zaboli, se odrecite še gorčici, kisu, vloženi zelenjavi, krompirju in mesu. Jejte čim več sočne hrane in čim manj suhe.
  • Redna telesna dejavnost lahko dela čudeže.

Kaj jesti, ko zaboli želodec?

  • Predvsem sadje, saj odplakne ostanke neprebavljene hrane. Najučinkovitejša je limona, posezite pa tudi po grozdju, grenivki, ananasu, pomarančah, jabolkih in hruškah. Iz sadja lahko iztisnete sok in ga zmešate z medom.
  • Pripravite si metin, kamilični ali janežev čaj z medom in limono.
  • Grizljajte korenje, kosite rahlo dušeno zelenjavo, privoščite si lahko tudi sirotko, jogurt in skuto.
  • Hrano začinjajte z ingverjem, koriandrom, kurkumo, kumino, poprom ali rožmarinom.

Recepti, ki lajšajo občutek napetosti v želodcu:

  • sok granatnega jabolka + malce kamene soli in popra
  • sirotka + malce soli in praženih semen kumine
  • sok četrtine limete + skodelica tople vode + pol žličke sode bikarbone
  • svež ananasov sok + ščepec ingverja + ščepec popra + pol žličke sladkorja

[ Na vrh ]

Kako škodljive so gazirane pijače?

Redno pitje gaziranih pijač vam govoto ne bo prineslo zdravja, kaj šele, da bi se z njimi odžejali. Vsebujejo ogromno sladkorja, ki povzroča kopico bolezni.

Sladkane pijače so najbogatejši vir kalorij. V petih žličkah se v kokakoli skriva namreč kar 35–45 % glukoze in 55–56 % fuktoze. Kaj se dogaja v telesu, ko pijemo gazirano pijačo?

Trebušna slinavka z zaužitjem pijače prične nenadoma tvoriti inzulin, krvni sladkor pa se močno poveča. V 20 minutah po zaužitju doseže vrhnjo mejo, jetra pa količine sladkorja pretvorijo v maščobne zaloge. Po 40 minutah se kofein absorbira, zenice se razširijo, krvni pritisk naraste, organizem poveča proizvodnjo dopamina, kar v možganih stimulira center za dobro počutje. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko zaradi kronične povišanosti inzulina v organizmu pride tudi do odpornosti na inzulin, kar pomeni razvoj zdravju nevarnih bolezni - od diabetesa pa do različnih oblik raka.Vsekakor je dobro dvakrat premisliti, preden se lotite pitja gaziranih pijač. Raje posezite po naravnih sokovih, ki vas bodo odžejali in vas zadovoljili z naravnih sladkorjem.

[ Na vrh ]

Pitje gaziranih in drugih oslajenih pijač je največji prehranjevalni greh

Če živite dokaj zdravo, pa kljub vsemu opažate, da ste brez vidnega vzroka pridobili na teži , poglejte v svoj hladilnik. Najdete tam gazirane sladke pijače, sadne napitke in oslajeni ledeni čaj? Lahko ste prepričani, da imajo le-te prste vmes pri vašem nabiranju kilogramov. Poglejmo bolj podrobno, kdo je pravzaprav krivec? To so dodatne kalorije in seveda obilica sladkorja.

Poleg povišane teže za pivce omenjenih pijač obstaja tudi večje tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa 2. Če se boste gaziranim pijačam odrekli ali pa vsaj omejili njihovo pitje, si bsote zagotovili, bolj uravnovešeno raven krvnega sladkorja. To pa pomeni manjše tveganje za sladkorno bolezen, bolezni srca in možgansko kap. Gazirane pijače, si predstavljajte kot tekoče sladice, ki predstavljajoi prikrit vir kalorij, ki vas ne zapolni, vsekakor pa zapolni vaš obseg.

Če iz prehrane odstranite 150 kalorij za vsako gazirano pijačo, boste zmanjšali telesno težo in jo lažje ohranili. Ker lahko soda v gaziranih pijačah razžira površino zob, boste imeli močnejšo zobno sklenino in bolj zdrave zobe. Zlasti se izogibajte coli s kofeinom. Cole, ki vsebujejo kofein, povezujejo z nižjo kostno gostoto. Možna izbira je doma pripravljen ledeni čaj, izdelan iz črnega čaja z malo kofeina za poživitev.

Žejo od sedaj naprej gasite z vodo, ugotovili boste, da je to zelo učinkovit način, da zmanjšate pitje sladkih pijač. Vsakodnevne pijače, ki so dobre za zdravje so še čaj, kava, mleko, naravni neoslajeni sadni sokovi. Razporedite si jih čez dan in zmanjšali boste potrebo po gaziranih pijačah. Zvarite si svoj sadni ali zeliščni čaj. Če imate radi sladko si osladite mleko, privoščite si več kakava na dan.

[ Na vrh ]

Naravni pripravki se v boju z aknami brez težav kosajo z zdravili

Akne se običajno pojavijo v puberteti in izginejo, ko vstopimo v svet odraslih. Redki pa niso niti primeri, ko nas akne nikakor nočejo zapustiti, ali pa se celo prvič odrastejo, ko naši hormoni že nekaj časa ne divjajo več. Prav tako, kot akne prizadenejo ljudi različnih starosti, pa so različni tudi učinki zdravil – medtem ko ta nekaterim pomagajo, pa na druge sploh nimajo učinka.

Zakaj se akne sploh pojavijo?

Akne pogosto povzroči povečano izločanje sebuma zaradi povečane količine hormonov, kar se dogaja predvsem, ko smo v puberteti. Maščoba se nabere v porah in jih zamaši, zaradi česar se pojavijo akne. Poleg tega težave s kožo povzročajo tudi mikroskopske pršice, ki živijo na obrazih večine ljudi.

Zeliščna zdravila

Zdravila za zdravljenje aken so nevarna in imajo nešteto stranskih učinkov. Zato se raje držite pravilne nege obraza in se poslužite naravnih zdravil.

Ker morate obraz ohraniti karseda čist, se ga nikar ne dotikajte z rokami. Druga skrajnost je pretirano umivanje kože, ki slednjo izsuši, zaradi česar se prične pospešeno mastiti, da bi nadoknadila za izgubljeno. Obraz dvakrat dnevno umijte z naravnim milom, kot je afriško črno milo, in se ga ne dotikajte.

Sedaj je čas za zdravljenje. Preizkusite lahko sledeča naravna zdravila:

Olje čajevca – uničuje bakterije in pršice, ki jih povezujemo z aknami. Čajevec je izjemno učinkovit pri boju z aknami, saj lahko njegov učinek primerjamo z zdravili na recept.

Olje sivke – olje sivke ima antibakterijske in protivnetne lastnosti. Primešajte ga čistilu za obraz ali ga nakapljajte na vato ter ga z njo nežno nanesite na mozolje.

Rman – rman za zdravljenje aken uživamo v obliki čaja. Rastlina je bogata z minerali, ostanek čaja pa lahko nanesemo neposredno na kožo.

Regrat – kot rman, regrat telesu pomaga izločati bakterije. Poleg tega stimulira jetra in prebavo, s tem pa telesu pomaga izločati tudi toksine in prekomerne količine hormonov. Jemo ga svežega ali pijemo v obliki čaja.

Ognjič – ognjič odlično blaži vnetja in je antibakterijski, torej ima točno tiste lastnosti, ki odpravljajo akne.

Kamilica – tudi kamilica deluje protivnetno. Iz nje pripravimo čas, ki ga spijemo in nanesemo na kožo.

Vrtnična voda – vrtnice delujejo antibakterijsko, najbolje pa je, da uporabimo vrtnično vodo, ki jo na obraz nanašamo kot tonik.

Aloe vera – pomiri razdraženo kožo, pomaga celiti rane in deluje protivnetno.

Brez sprememb ne gre

Akne v veliki meri povzroča tudi nekakovosten življenjski slog. Predvsem hrana z visokim glikemičnim indeksom je lahko pomemben povzročitelj vaših težav.

[ Na vrh ]

Preprosta in učinkovita naravna zdravila

Že več kot sto let se ljudje v veliki večini zanašamo na zdravila, ki jih množično proizvaja farmacevtska industrija, pozabljamo pa na dobra stara naravna zdravila.To pa seveda ne pomeni, da so naravna zdravila zato kaj manj vredna ali manj učinkovita od sintetičnih. Ravno nasprotno. naravna zdravila so bogastvo in v zadnjih letih se jih v moderni medicini tudi vsebolj spoštuje. Mnogi sodobni pripravki temeljijo na naravnih sestavinah.Seveda je odveč poudariti, da so naravna zdravila boljši za organizem, saj nimajo stranskih učinkov, kot jih ima večina sintetičnih zdravil.

Poglejte, kako si z enostavnimi plodovi narave lahko povrnete zdravje in dobro počutje:
Limona
V starih časih so verjeli, da limona odpravlja anksioznost, veča sposobnost pomnjenja ter izboljšuje kakovost spanja , koristila pa naj bi tudi prebavi. Kasnejše raziskave so dokazale, da ta prepričanja sploh niso zgrešena. Limona dokazano res pomirjujoče deluje na možgane in preprečuje anksioznost, blaži pa celo simptome demence. Najbolj se priporoča uživanje čaj iz limone, ki se ga lahko uživa vsak dan.

Čebula
V mnogih kulturah je čebila tradicionalno veljala za rastlino, ki rešuje veliko zdravstvenih težav. Uporabljali so jo v boju proti sladkorni bolezni, dihalnih težav, prehladov in prebavnih motenj. Ljudje so pili sok iz čebule, saj so verjeli, da jih bo to pozdravilo. Najnovejše raziskave so dokazale, da je čebula res zelo koristna v primeru različnih zdravstvenih problemov. Res zmanjšuje simptome diabetesa in ščiti pred kardiovaskularnimi boleznimi. Preprečuje tudi vnetne procese v organizmu in prebavo ščiti pred kroničnimi obolenji, odlična pa je tudi kot preventiva pred rakom dojk. Skratka, čebulo je treba uživati čim pogosteje. Če je ne prenašate surove, jo skuhajte, saj s kuhanjem ne izgubi svojih zdravilnih učinkovin.
Paprika
Stoletja je paprika veljala za 'zdravilo za vse'. Ljudje so jo uporabljali kot zdravilo proti bolečinam  pa tudi kot afrodiziak.  Kasneje je bilo dokazano, da je paprika res dober analgetik. paprika vpliva na kemične procese v možganih, ki so zadolženi za bolečino in jo zmanjšuje. Odlična je za odpravljanje bolečin v mišicah kot tudi tistih bolečin, ki so posledica artritisa in operacij. Poleg tega je paprika odlična za hujšanje, saj pospešuje izgorevanje maščob - predvsem tistih, ki se nabirajo na trebuhu. Skratka, ko se odločite za hujšanje, je dobro imeti vedno pri roki papriko.

Banana
Tradicionalno se je verjelo, da je banana pravi balzam za kožo. Uporabljali so jo za celjenje ran po pikih žuželk, poškodbah in opeklinah. Da je banana res odlična za kožo so potrdile tudi znanstvene raziskave. Banana deluje protivnetno, dobra pa je tako za zunanjo kot tudi notranjo uporabo. Na kožo se ponavadi dajejo tiste starejše in mehkejše banane. Banana je dobra tudi za prebavo. Danes mnogi lepotni proizvodi temeljijo na banani, ta rumeni sadež pa naj bo tudi vse pogosteje na vašem jedilniku.

Peteršilj
Včasih so s peteršiljem reševali urološke probleme. Še danes je tako, saj je peteršilj temelj mnogih sodobnih zdravil za težave ledvic in mehurja. Peteršilj pospešuje odvajanje urina, zato se ga priporoča predvsem osebam, ki trpijo zaradi vnetja mehurja ali ledvičnih kamnov. Posebno koristen je čaj iz peteršilja, dobro pa je uživati tudi svež peteršilj. Zato nikaz ne skoparite s peteršiljem, ko ga dodajate različnim kulinaričnim specialitetam, saj je zelo koristen za organizem.
Glog
V starih časih je bil glog nezamenljiv pri zdravljenju kardiovaskularnih bolezni. Uporabljali so ga v primeru visokega krvnega tlaka, oslabljene srčne mišice ter srčne aritmije. Čeprav je medicina naredila velik korak naprej v zdravljenju kardiovaskularnih bolezni, pa znanstveniki še danes priznavajo dobre lastnosti gloga. Glog je poln antioksidantov, ki so zelo koristni za zdravje srca in regulirajo krvni tlak. Glog danes lahko uživate v obliki čaja ali v kapsulah. Če imate težave s krvožilnim sistemom, morate vsaj dvakrat na teden organizmu privoščiti glog. Kako ga boste konzumirali, je odvisno od vas.

[ Na vrh ]

Nad putiko brez zdravil

Putika je ena izmed številnih oblik artritisa, ki pa je na srečo dobro ozdravljiva.

V zadnjih letih so namreč postala priljubljena naravna zdravila za putiko, saj ima večina zdravil zanjo številne resne stranske učinke. Prav nasprotno imajo naravna zdravila pozitivne učinke na celotno telo in ne zgolj na putiko. Putika se pojavi, ko se raven sečne kisline dvigne visoko nad normalno, kar povzroči hude napade bolečine, otekanje, rdečico in vnetje. Kristali sečne kisline v obliki igel se zapičijo v sklepe in tako povzročajo nepredstavljivo bolečino. Sčasoma lahko takšni napadi privedejo do poškodb sklepov.

Debelost in nepravilno prehranjevanje občutno povečata tveganje za nastanek putike, ki jo imenujemo tudi bolezen bogatašev, saj jo povezujemo s pretiranim uživanjem bogate hrane in alkohola. Poleg tega je lahko putika podedovana, povzročajo pa jo tudi ostre diete, določena zdravila, prenajedanje, stres, operacije in poškodbe sklepov.

Ob napadu je dva tedna priporočeno uživanje le surovega sadja in zelenjave. Pijte sveže stisnjene sokove iz zelene ali naravne koncentrate soka višnje, ki jih redčimo z destilirano vodo. Tudi sicer dnevno zaužijte skodelico višenj, sečno kislino pa bodo nevtralizirale tudi jagode in borovnice.  Druge jedi, ki jih je varno uživati med napadom, so riž, proso, škrobna zelenjava, zelena zelenjava, koruza, semena in žita.

Izogibati se morate vsemu mesu, sardinam, morski hrani, gobam, arašidom, špargljem, alkoholu in dietnim napitkom. Prav tako omejite vnos kofeina, cvetače, fižola, leče, ovsa, špinače in kvasa.

Pomagate si lahko tudi z zelišči, kot so kamilica, meta, kurkuma in rman. Priporočeno je tudi uživanje alfa alfe, najbolje v obliki kalčkov. Pomembno je tudi, da zaužijete dovolj vitamina B12, vitamina E in drugih B vitaminov, vsemu temu pa dodate še redno vadbo, ki pospešuje prekrvavitev.

Pijte ogromno vode, da sečno kislino odplaknete iz telesa.

Na prizadeti sklep položite obloge iz gline ali aktivnega oglja, kar bo iz sklepa odstranilo toksine, ali pa sklep eno uro namakajte v kopeli z aktivnim ogljem ali glino.

[ Na vrh ]

Atletsko stopalo

Smrdeče noge in glivice lahko poskušate ugnati tako, da si večkrat tedensko pripravite slano kopel, potem si noge osušite in jih na rahlo zdrgnite s česnovim sokom. Ali pa noge namočite v kopel, pripravljeno iz vode in jabolčnega kisa. Menda sta oba domača tretmaja zelo učinkovita v boju proti neprijetnemu vonju nog in glivicam, če ju le izvajate redno. Če pa se izkaže, da vam to domače iztrebljanje nadležnih glivic ne odgovarja, se lahko po pomoč še vedno zatečete k zdravniku oziroma farmacevtu, ki vam bo svetoval, katero mazilo vam bo pomagalo.

Smrdeče noge in glivice lahko poskušate ugnati tako, da si večkrat tedensko pripravite slano kopel ali kopel iz jabolčnega kisa.

[ Na vrh ]

Zobobol

Če vas boli zob, morate seveda takoj oditi do zobozdravnika, a da boste lažje zdržali do trenutka, ko se boste usedli na zobozdravniški stol, in ublažili oteklino, si lahko menda na zob, ki vas boli, položite zmečkan česen, ki velja za naraven antibiotik. Dlesni okoli bolečega zoba pa si lahko zmasirate z naravnim eteričnim oljem nageljnovih žbic. To namreč vsebuje skoraj čisti evgenol – substanco, ki učinkuje razkuževalno in jo zato dodajajo tudi v zobne paste, ustne vode ter celo v zobozdravstvene mase oziroma zdravila, ki jih v zobozdravstvu uporabljajo za zdravljenje zobnih korenin.

[ Na vrh ]

Prhljaj

Preden začnete uporabljati takšne in drugačne močne šampone ter balzame za iztrebljanje prhljaja lahko poskusite z jabolčnim kisom. Njegova najpomembnejša učinkovina je namreč ocetna kislina, ki ohranja ustrezen pH-lasišča in tako uspešno preprečuje prhljaj. Večkrat tedensko si ga utrite v lase in lasišče, potem pa sperite z vodo. Če vam jabolčni kis preveč smrdi, lahko poskusite tudi z gelom aloje vere. Na lasišču ga pustite nekoliko dalj časa, na primer 20 minut, in ga izperite. Menda ob redni uporabi obe domači zdravili uspešno odpravljata prhljaj.

Aloje vera ima številne zdravilne učinkovine. Med drugim pomaga pri celjenju opeklin in pri odpravljanju prhljaja.

[ Na vrh ] 

Boleče mišice in sklepi

Če nimate artritisa, gripe ali katerega drugega stanja, ki bi lahko bilo krivo za bolečine v sklepih ali razbolele mišice ter ki zahteva obisk zdravnika, potem lahko poskušate bolečine ublažiti sami. Boleče dele si masirajte z arniko. Ta zdravilna rastlina namreč pospešuje prekrvavitev kože in tkiv. V razbolelem tkivu preprečuje zastajanje krvi in hkrati pospešuje vsrkanje zunajžilne krvi ter vanj prinaša hrano in bele krvničke.

[ Na vrh ]

Blažje opekline

Če ste se opekli na štedilniku, pečici, likalniku in opeklina ni huda, vendar nočete, da bi vam od nje ostala brazgotina, potem opečeno mesto najprej shladite z mrzlo vodo, nato pa rano namažite z gelom aloje vere, katerega učinkovine spodbujajo celjenje poškodovanega tkiva. Če pa gela aloje vere nimate pri roki, lahko na opečeno mesto nanesete tudi ribjo mast, ki vsebuje veliko vitaminov A in D, ki spodbujata celjenje in obnavljanje kože. Enak učinek naj bi imel tudi med, ki poleg tega, da spodbuja regeneracijo kože, blaži tudi bolečino. Menda pa pri opeklinah pomagajo tudi obloge iz surovega krompirja, ki ga približno na centimeter debelo položite na opeklino in pustite učinkovati kakšno uro ali dve.

[ Na vrh ]

Iskanje

Novomeški odmev

Kje smo

Glavni trg 11, 8000 Novo mesto

Uradne ure in kontakt

Ponedeljek   08:00 – 14:00

Torek          08:00 – 14:00

Sreda          10:00 – 12:00

                  14:00 – 16:00

GSM: 041 340 267

TEL: 07 332 47 77

dgnnm56@gmail.com

Klicni center za osebe z okvaro sluha

URL: Klicni center

GSM: 031 777 600

Zahvala

Zahvaljujemo se vsem, ki ste v letu 2022 podarili  % dohodnine. Naprošamo občane, da darujejo Društvu oseb z izgubo sluha Dolenjske in Bele krajine.

Sofinancerji

FIHO

 logo gns

monm

 

 

Občina Metlika grb Občina Semič grb

    Metlika            Semič

Občina Šentjernej grb Obcina Mirna

  Šentjernej         Mirna

Obcina Skocjan grb Obcina Sentrupert

  Škocjan         Šentrupert

Obcina Straza dolenjsketoplice

   Straža           Dol. Toplice

 Obcina Crnomelj Obcina Trebnje grb

  Črnomelj          Trebnje 

Občina Mirna Peč grb  Žužemberk

   Mirna peč     Žužemberk

00

01a

01b

 

Sledite nam

F1  Y

Kdo je na strani

We have 159 guests and no members online